Weekend RoundUp - Inter-Schools / Inter-Regional Cross Country Championships

22/11/2021 00:00, I Mewn Blog / Cross Country /

On Saturday 20th November, the Welsh Inter-Regional Cross Country Championships were held with a combined fixture with the Welsh Inter-Schools Championships.

West Wales was able to prize the overall title from the South Region who claimed the accolade in 2019.

Incredible performances came from Matthew Edwards (James Thie) where he won the race ahead of Dewi Griffiths (Kevin Evans) who led the majority of the way. Edwards put some distance between himself and the rest of the field on the final lap, claiming victory in 29:45 over the undulating 9,350m course and leading his South Wales team to the men’s title.

In the women's race, Lauren Cooper (Nicola Haines-Jones) was a comfortable winner, improving from a fourth-place finish last time and leading her East Team to victory.

In the U20s race, Lloyd Sheppard-Brown (Bleddyn Jones) and Sohpia Harrison took the titles with strong performances.

Read the full write-up here.


See the top 4 finishes below:

Senior Men - 

Matt Edwards - South Wales 29:45  Phillip Matthews - East Wales 30:02  Dewi Griffiths - West Wales 30:26  Larry Ryan - South Wales 30:51

Senior Women - 

Lauren Cooper - South Wales 22:13  Megan Carter-Davies - West Wales 22:39  Katrin Reischmann - West Wales 23:04  Donna Morris - East Wales 23:22

U17 & U20 Men - 

Lloyd Sheppard-Brown U20M - East Wales 21:06  Deri McCluskey U17M - North Wales 21:39  Aled Breeze U17M - North Wales 21:55  Tudor-Harper Lloyd U17M - North Wales 21:58

U17 & U20 Women - 

Bethan Hardman U17W - South Wales 18:19  Madison Griffiths U17W - North Wales 18:37  Sophia Harrison U20W - West Wales 18:46  Lily Williams U17W - East Wales 18:50

U15 Boys -

Iwan Thomas - West Wales 12:23  Finley Bruce - West Wales 12:57  Jacob Welsh - North Wales 13:05  Finlay Tarling - Aberaeron 13:10

U15 Girls - 

Beca Haf Bown - North Wales 13:34  Millie Gold - South Wales 13:52  Mali Macduff - South Wales 13:53  Josephine Hurst - North Wales 14:05

U13 Boys -

William Coles - West Wales 8:19  Aaron Nathan - South Wales 8:19  Garyn Tough - South Wales 8:25  Joe Edwards - East Wales 8:37

U13 Girls - 

Libby Hale - West Wales 8:46  Olivia Morgan - South Wales 8:54  Millie Pierce - West Wales 8:54  Madison Hughes - North Wales 8:54

Primary School Boys - 

Jude Jenkins - Neath Harriers 5:35  Luke Woodhouse - Neath Harriers 5:47  Elliot Rowe - Deeside AAC 5:47  Peter Murphy - Llanbaes 5:50

Primary School Girls - 

Georgie Davies - Swansea Harriers 5:55  Katie Doherty - Deeside AAC 6:01  Grace Morgan - Cathedral School 6:01  Elinor Roberts - Cardiff Athletics 6:15

"Congratulations to all the athletes who took part and competed so well, and thank you to the competition staff for putting on such a great event"